Ana Sayfa / Nedir / Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır, Yasal mı?

Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır, Yasal mı?

Dijital para piyasasının en çok işlem hacmine sahip para birimi Bitcoin, popülerliğini arttırdıkça herkesin aklına bitcoin nedir, nasıl alınır, kimin, yasal mı gibi sorularıda beraberinde getiriyor. Biz de sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin’i iki bölüme ayırarak anlatmak daha doğru olur. Bir yandan bir dijital kavramın sahipliğini temsil eden bir kod parçası olan bir bitcoin jetonunuz var. Diğer yandan bir bitcoin protokolünüz var, bitcoin jeton bakiyelerinin bir kaydını tutan dağıtılmış bir ağ. Her ikiside ”Bitcoin” olarak adlandırılır.

Basit olarak anlatacak olursak bitcoin herhangi bir devlet, banka yada kuruluşla bağlantısı olmayan elektronik bir para birimidir. Kısaltması BTC’dir. Bitcoin çok küçük birimlere kadar ayrılabilmektedir  ve bitcoin’nin en küçük birimine Satoshi denir.. Ayrıca bitcoin Deep Web (Karanlık İnternet)’de en çok kullanılan para birimidir.

Bitcoin elektronik olarak oluşturulur ve tutulur. Bitcoinler türk lirası yada dolar gibi basılmaz, özel yazılımlar kullanılarak dünyanın her yerindeki bilgisayarlar tarafından üretilirler. Ayrıca bitcoin kripto para birimleri arasında en çok bilinen elektronik para birimidir.

Bitcoin maksimum 21milyon adet üretilecek şekilde sınırlandırılmıştır. Günümüzde şuana kadar 17milyon bitcoin zaten üretilmiştir. Uzmanların hesaplamalarına göre son bitcoin‘nin 2140 yılında üretilebileceği tahmin edilmektedir.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Satoshi Nakamoto lakabını kullanan bir yazılım geliştiricisi 2008’in Ekim ayında bir web sitede Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Para Sistemi adını verdiği bir yazı yayınlamıştır. Yazısında elektronik para birimi olarak adlandırdığı bitcoin’i anlatmıştır. Buradaki fikir elektronik olarak güvenli, doğrulanabilir ve değişmez bir şekilde transfer edilebilecek herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız bir takas aracı üretmekti.

Satoshi 2009’un ocak ayında bitcoin ağını başlatan, kripto para biriminin ilk adımlarının atıldığı bitcoin yazılımını yayınlamıştır.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto aslında bitcoin’nin kurucusunun gerçek adı değil lakabıdır. Bu ismin japonya’nın dev teknoloji şirketleri olan Samsung, Toshiba, Nakamichi ve Motorola’nın isimlerinden oluşturulduğu öne sürülüyor. Ancak, böyle bir sonuç için resmi bir kanıt yoktur.

Satoshi Nakamoto kim o zaman? 2016 yılına kadar kim olduğu bilinmiyordu. 2016 yılında Avusturalyalı bilişim uzmanı ve iş adamı Craig Steven Wright bitcoin’nin kurucusu olduğunu idda etti. Wright, BBC’ye tarihte gerçekleşen ilk bitcoin para transferine dair dijital belgeleride göstererek iddasını ispatlamış oldu. Vergi soruşturması yüzünden kimliğini açıklamak zorunda kaldığını dile getirdi.

Bitcoin ile klasik para birimleri arasındaki farklılıklar?

1- Yönetim

-Bitcoin’in en önemli özelliği ademi merkeziyetçi olmasıdır. Yani hiçbir kurum bitcoin ağını kontrol etmiyor.

– Klasik para birimleri ise devlet kontrolü altındadır.

2- Sınırlı Üretim

– Bitcoin temel algoritma tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilir. Bitcoin en fazla 21milyon adet üretilebilir.

– Klasik para birimlerinde ise sınırsız bir arz vardır. Merkez bankaları istedikleri kadar para aktarabilir ve bir para biriminin diğerlerine göre değerini değiştirmeye çalışabilir.

3- Kimlik tanımlama

– Bitcoin kullanıcıları yarı anonim olarak çalışır. Merkezi bir onaylayıcı olmadığından, kullanıcılar başka bir kullanıcıya bitcoin gönderirken kendilerini tanımlamaları gerekmez.

– Klasik para birimleri ile yapılan elektronik ödemelerin gönderenleri genellikle tanımlanmaktadır.

4- İşlemlerin Değiştirilmesi

– Bitcoin işlemleri, klasik para birimlerinin aksine yapılan işlemler geri alınamaz. Bunun nedeni bitcoin’in herhangi bir merkezinin olmamasıdır. Eğer ağda bir işlem kaydedilmişse ve bir saatten fazla bir süre geçerse değişiklik yapılamaz.

5- Bölünebilirlik

– Bir bitcoin’in en küçük biriminin Satoshi olduğunu daha öncede söylemiştik.. Satoshi’nin sayısal değeri yüz milyonda bir bitcoin (0,00000001). Klasik para birimlerinin yapamayacağı küçük dönüşümleri düşünebilir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin borsalarda veya doğrudan diğer insanlardan pazarlar aracılığıyla satın alınabilir.

Bitcoinleri nakit paradan kredi ve banka kartlarına, banka havalelerine ve hatta diğer kripto para birimleri arasında takas gibi çeşitli şekillerde ödeme yapabilirsiniz.

1- Bir bitcoin cüzdanı oluşturun

İlk adım bitcoin’nizi saklamak için bir cüzdan oluşturmanızdır. Tercih ettiğiniz satın alma yönteminiz ne olursa olsun bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Bu bir çevrimiçi cüzdan, masaüstü cüzdanı, mobil cüzdan veya çevrimdışı bir cüzdan olabilir.

Bazı cüzdanlar hakkında daha fazla bilgiyi ve bunların nasıl kullanılacağına dair ipuçlarını buradan bulabilirsiniz. Ayrıca en çok kullanılan bitcoin cüzdanları Blockchain wallet, Bitcoin wallet, Coinbase wallet ve Jaxx blockchain wallet’tır.

Bir cüzdanın en önemli özelliği, anahtarlarınızı veya şifrelerinizi güvende tutmasıdır. Onları kaybederseniz, orada depolanan bitcoin erişiminide kaybedersiniz.

2- Bitcoin’i online olarak satın alma (Kripto para borsaları)

Türkiye bitcoin borsaları Paribu, BTCTurk ve Koineks‘tir. Bu borsalarda hesap açarak bitcoin alıp satabilirsiniz. (Kuruluşlarla hiçbir bağlantımız yoktur sadece örnek vermek amacıyla verilmiştir.)

3- Nakit para ile bitcoin satın alma (Bitcoin ATM)

Bitcoin atmleri para karşılığında cüzdanınıza bitcoin gönderecek olan makinelerdir. Banka atmlerine benzer şekilde çalışmaktadırlar. Bitcoin cüzdanınızın QR kodunu ekrana okutarak bitcoin alımını gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’de 2018 yılına kadar bitcoin atmsi diye birşey yoktu. Ancak Aralık 2018’de Nişantaşında City’s Avmde koineks borsası tarafından bir adet bitcoin atmsi koyulmuştur. Nişantaşındaki bitcoin atmsi Türkiye’deki ilk ve tek bitcoin atmsidir.

Bitcoin Yasal mı?

Ülkemizin kripto para birimi parası konusundaki konumu hala belirsizdir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yalnızca genel gözlem aşamasındadır ve 2013’te “ bitcoin gibi alternatif harcama yöntemlerinin kullanılmasını önlemeye çalışan en son kanuna rağmen”  kripto para birimleri yasağı ile ilgili herhangi bir kanun bulunmamaktadır.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ise bitcoin hakkında açıklama yaparak bitcoin ticareti’nin caiz olmadığını söylemiştir.

Bitcoin’in Yasak Olduğu Ülkeler

-Çin                           -Ekvador

-Pakistan                  -Fas

-Mısır                        -Nepal

-İran                         -Cezayir

-Suudi Arabistan   -Tayvan

-Endonezya            -Bangladeş

-Bolivya                  -Kolombiya

 

Okuduğunuz için teşekkürler. Lütfen yorum yapmayı unutmayın 🙂

Kaynakça;
wikipedia.org
coindesk.com
medium.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir