Ana Sayfa / Nasıl Yapılır / Laptop Touchpad Nasıl Kapatılır? (Resimli Anlatım)

Laptop Touchpad Nasıl Kapatılır? (Resimli Anlatım)

Dizüstü bilgisayarlarda fare işlevini gören Touchpad(Dokunmatik yüzey), bazen faydalı olduğu kadar zararlıda olabilir. Bazı kullanıcılar dizüstü bilgisayarındaki klavyeden yazı yazarken eli yanlışlıkla touchpad üzerine gidebilir ve yazdığı yazıyı tekrar yazmak zorunda kalabilir. Bizde sizleri bu can sıkıcı durumdan kurtarmak adına 4 farklı yöntemle touchpad nasıl kapatılır onu anlatacağız.

1- Klavye Kısayolu ile Kapatma

Bu yöntem touchpad’i kapatmanın en güvenilir ve en basit olan yöntemidir. Dizüstü bilgisayarlarınızın klavyesinden kısayol tuş kombinasyonları ile toucpad’i kapatabilirsiniz.

Bu kısayol tuşları genellikle Fn tuşu + F6 tuşları olabilir ancak bazı bilgisayar modellerinde bu tuşlar farklı olabilir.

Fn + F tuşlarınızda  bu sembolü gördüğünüz f tuşunu kullanarak touchpad’i devre dışı bırakabilirsiniz.

2- Windows Bildirim Alanından Kapatma

Windows bildirim alanında ( Sağ alt köşe) resimdeki simgeyi bulun. Bulduktan sonra simgeye sağ tıklayarak açılan pencereden işaretleme aygıtları ayarlarına tıklayın. Karşınıza gelen penceredeki geçersiz kıl veya devre dışı bırak seçeneğini tıklayarak touchpad’i kapatabilirsiniz. Geri açmak istediğinizde etkinleştir seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

3- Aygıt Yöneticisinden Kapatma

Öncelikle aygıt yöneticisini nasıl açacağınızı söyleyelim. Aygıt yöneticisini masaüstündeki bilgisayar’a sağ tıklayıp özelliklerden yada görev cubugundan başlat’ı açıp arama bölümüne aygıt yöneticisi yazarak açabilirsiniz.

Aygıt yöneticisini açtıktan sonra Fare ve diğer işaret aygıtları başlığına tıklayarak bu başlık altındaki cihazların üzerine sağ tuşla tıklayın ve devre dışı bırak seçeneğini seçerek touchpad’inizi kapatabilirsiniz. Geri açmak istediğinizde ise etkinleştir seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

4- Program kullanarak kapatma

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemler işinize yaramadıysa touchpad kapatma programları kullanarak touchpad’i kapatmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntem son çare olarak denenmelidir zira pek güvenli olduğunu söyleyemeyiz. TouchFreeze, Touchpad Pal veya Touchpad Blocker gibi programları kullanarak touchpad’inizi devre dışı bırakabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Lütfen yorum yapmayı unutmayın 🙂

 

 

4 Yorumlar

  1. Hande Yüksel

    Aydınlatıcı yazınız için teşekkürler touchpad yazı yazarken tam bir baş belası 🙂

  2. Sinan öztürk

    Asus laptopum var ben touchpadi fn+f9 tuşlarını kullanarak kapattım teşekkürler

    • Evet yazıda belirttiğim üzere laptop modellerinde f tuşları değişebiliyor sorununuzu çözdüğünüze sevindim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir